Wystawa: CZĄSTKI NIEPODLEGŁE – POLSKA KONTRKULTURA (1967 – 1975)

CZĄSTKI NIEPODLEGŁE – POLSKA KONTRKULTURA (1967 – 1975)

Zapraszamy na wystawę: CZĄSTKI NIEPODLEGŁE – POLSKA KONTRKULTURA (1967 – 1975) w Galerii Program (Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej).

Wystawa CZĄSTKI NIEPODLEGŁE – POLSKA KONTRKULTURA (1967 – 1975) to zbiór fotografii z archiwum Kamila Sipowicza, Tomasza Sikory, Ryszarda Bobka, Jacka Szmuca, Piotra Marka, Stefana Okołowicza oraz Pracowni Działań Dokumentacji i Upowszechniania (Kwiek/Kulik). Kurator wystawy Kamil Sipowicz. Wystawa jest próbą przedstawienia diagnozy społecznej ukazującej kulturowy, a właściwie – kontrkulturowy, wymiar kontestacji partyjno-policyjnego państwa na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Bunt hipisów, outsiderów i niezależnych artystów wobec socjalistycznej stabilizacji komunistycznych reżimów Gomułki i Gierka przerodził się w „rozproszoną rewolucję” o dużej sile rażenia.

Zjawisko hipisowskiej kwiatowej i pacyfistycznej rewolucji w Polsce nigdy nie uległo komercjalizacji, tak jak to się stało z kontrkulturą na Zachodzie. Najważniejszymi ideami tego ruchu była wolność, miłość i pokój. Wystawa stanowi zbiór wizualnych opowiadań o indywidualnych historiach hipisek i hipisów – matek i ojców polskiego ruchu hipisowskiego. Szczególne miejsce w tym zbiorze zajmują kobiety – dotąd pomijane w badaniach i publikacjach w wolnej Polsce. Wymieńmy kilka tych odważnych dziewczyn, które nie bały się w totalitarnym szarym reżimie manifestować swoją wolność: Kora (Olga Ostrowska), Galia (Grażyna Sewiołek), Gracja (Grażyna Wychowańska), Aśka (Dmyszewicz), Alicja (Sierszulska), Dolores (Ewa Prokop) i setki innych.Polscy hipisi byli pierwszą kolorową rewolucją w naszym kraju. Chcieli żyć swoim własnym życiem poza normami wymyślonymi przez wszędobylski reżim. Wielu spośród nich brało udział w wielkich artystycznych wydarzeniach tamtych lat. Współpracowali i byli inspiracją dla takich artystów jak Kantor, Bereś, Grotowski, Stażewski, Kwiek/Kulik, Warpechowski, Broll, Urbanowicz. Zebrane na wystawie fotografie są widocznym zalążkiem szeregu pozytywnych zjawisk, takich jak teatr awangardowy, ekologia czy niezależność społeczna, których imponujące konsekwencje możemy zobaczyć dzisiaj – z perspektywy prawie pół wieku!

KORA


MIEJSCE: Galeria Program | Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
Andersa 13 | Warszawa
DATA: 01.10 – 24.10.2020
KURATORZY: Kamil Sipowicz we współpracy z Anną Muszyńską

Wystawa i projekt badawczy zostały przygotowani przez Fundację Katarzyny Kozyry we współprace z Kamilem Sipowiczem. Również został wydany katalog projektu, zawierający kolekcje zdjęć oraz teksty krytyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę